Vzor předpisu pro tlakové nádoby stabilní

149  s DPH

Používáte ve firmě kompresory, expanzomaty nebo i jiné tlakové nádoby stabilní? Pak nezapomeňte stanovit pravidla pro jejich bezpečný provoz.

Vzor předpisu pro tlakové nádoby stabilní Vám značně usnadní práci.

Počet zakoupených produktů Sleva
1 - 2 0 %
3 - 5 15 %
6 - 8 20 %
8 - 10 25 %
11 - 15 30 %
16 - 999 40 %
  Otázky a odpovědi
 

Popis

Komu je vzor předpisu pro tlakové nádoby stabilní určen?

Vzor předpisu pro tlakové nádoby stabilní využije každý provozovatel tlakových nádob stabilních (TNS).

Konkrétně je předpis určen:

  1. odpovědné osobě za bezpečný a hospodárný provoz tlakových nádob stabilních (vzor pověření);
  2. obsluze tlakových nádob stabilních (vzor pověření).

Tlakovou nádobou je taková nádoba, na jejíž stěny působí tlak pracovní látky a která nemění své stanoviště nebo je přenosná, převozná popřípadě pojízdná a je trvale nebo přechodně spojena se zdrojem tlaku a neslouží k dopravě kapalin a plynů. Vzniká spojením tlakových částí nádoby.

V praxi jsou nejčastěji těmito nádobami vzdušníky kompresorů nebo expanzomaty, např. u kotlů či boilerů, viz fotografie.

Expanzomat u kotle

Expanzomat u kotle

 

Vzdušník kompresoru - vzor předpisu

Vzdušník kompresoru

 

Nezapomeňte také na to, že tlakové nádoby stabilní jsou často  i vyhrazenými technickými zařízeními. Tedy takovými zařízeními, které představují zvýšenou míru ohrožení lidských životů a zdraví. Tato zařízení smí obsluhovat jen k tomu zvlášť způsobilé osoby a je u nich nutno provádět revize, prostřednictvím revizního technika tlakových zařízení.

Určitě provozu tlakových nádob věnujte maximální pozornost a péči. Stačí drobná chybička v podobě např. nefunkčního pojišťovacího ventilu a užitečný pomocník se promění v časovanou bombu! Vyberte proto kompetentní osoby, které pověříte zabezpečování provozu tlakových nádob a stanovte jim jasné pokyny, právě formou místního provozního bezpečnostního předpisu. Do budoucna se tak vyhnete problémům.

 

Co vzor předpisu pro tlakové nádoby stabilní obsahuje?

Vzor předpisu pro tlakové nádoby stabilní obsahuje kromě základního vymezení pojmů, aby se každý v problematice mohl zorientovat, zejména stanovení povinností osob, zúčastněných na provozu tlakových nádob stabilních, požadavky na vedení provozní a další dokumentace a především také zásady bezpečné obsluhy tlakových nádob.

Co je velmi důležité pro každého provozovatele, je uvedení seznamu zakázaných činností při obsluze nádob.

V neposlední řadě, v přehledné tabulce uvádí úkony údržby, předpis, dle kterého je úkon nutné provádět a periodu, v jaké se úkon opakuje. Kromě revizí a tlakových zkoušek, je zde i přehled kontrolních úkonů pro obsluhu.  Tabulka je jednoduchá a velmi přehledná.

Závěrem nechybí ani uvedení základních požadavků na tlakové nádoby.

 

Proč vzor předpisu pro tlakové nádoby stabilní využít?

Za doslova pár korun získáte předpis, který již stačí případně mírně do upravit na místní podmínky. K tomu Vám jistě pomohou návody k obsluze vašich zařízení. Nemusíte si tak z jeho vymýšlením lámat hlavu a sedět nad ním hodiny a hodiny. Předpis těží z toho, že většina běžně používaných tlakových nádob stabilních je velmi podobné bezpečnostní povahy.

 

 

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Vzor předpisu pro tlakové nádoby stabilní“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nejsou žádné další nabídky pro tento produkt!

Obecné dotazy

Zatím nejsou žádné zodpovězené dotazy.