Kdo musí mít firemního lékaře?

Kdo musí mít firemního lékaře? Jednoduchá otázka, na kterou existuje jednoduchá odpověď.

Firemního lékaře musí mít každý zaměstnavatel. Ale pojďme na to hezky popořadě.

Nejprve nutno konstatovat, že pojem firemní lékař je nepřesný. Stejně tak již neexistuje pojem závodní lékař ani závodní preventivní péče. Dnešní právní předpisy mluví o poskytovateli pracovnělékařských služeb.

Tyto služby blíže specifikuje zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, úz, který v písm. a), odst. (2), § 54, stanoví následující, cituji:

Zaměstnavatel pro výkon práce na svých pracovištích, pokud dále není stanoveno jinak, je povinen, jde-li o práce, které jsou zařazené podle zákona o ochraně veřejného zdraví do kategorie první, druhé, druhé rizikové, třetí nebo čtvrté anebo je součástí práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky stanoveny jinými právními předpisy, uzavřít písemnou smlouvu o poskytování pracovnělékařských služeb s poskytovatelem.

 

Proč musí být smluvní poskytovatel?

Většina zaměstnavatelů příliš nerozumí tomu, proč musí mít zajištěného smluvního lékaře a nestačí registrující (“obvodní”) lékař zaměstnanců. Vše spočívá v neznalosti práva, konkrétně neznalosti náplně pracovnělékařských služeb. Ty nezahrnují pouze lékařské prohlídky zaměstnanců, jak si spousta zaměstnavatelů mylně myslí. Ale i mnohé další úkoly, zejména:

  1. hodnocení zdravotního stavu zaměstnanců nebo osob ucházejících se o zaměstnání;
  2. poradenství;
  3. dohled.

Ano, zejména poslední bod je zajímavý a velmi často v praxi opomíjený. Nezapomeňte svého smluvního lékaře na své pracoviště někdy i pozvat! Dohled se provádí ve lhůtách 1 x 2 roky pro kategorie práce 1 (není-li součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny jiným právním předpisem) nebo ve lhůtě 1 x rok, pro kategorie 2, 2R, 3 a 4.

Je tedy logické, že registrující lékař zaměstnance nezná pracoviště a pracovní činnosti zaměstnavatele a nemůže mu tak adekvátně poradit např. v kategorizaci prací nebo ve věci poskytování první pomoci.

 

Tak tedy, kdo musí mít firemního lékaře?

Skutečně každý zaměstnavatel, bez ohledu na počet zaměstnanců či rizikovost prací. Od administrativních firem, až po firmy stavební. Určitě tuto svou povinnost nepodceňte!

9 názorů k článku “Kdo musí mít firemního lékaře?

  • Michal Kučera

    Dobrý den,
    máme s přítelkyní spediční firmu – zajišťujeme zákazníkum přepravu – a v podstate jen sedíme v kanceláři s telefonem a počítačem – volal jsem lékařce, ale ta mi řekla, že nejdřív musím kontaktovat bezpečnostního technika, který nám řekne a asi i dá papír ohledně toho jak “riziková” je naše práce – bez toho, že nemůže nic. Jsme z Českých Budějovice – můžete nám nějak pomoci nebo poradit jak postupovat? Vůbec vlastně nevíme na koho se obrátit.

    Odpovědět
  • Veronika Podškubková

    dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat jestli závodní lékař musí být pro všechny zaměstnance stejný nebo jestli můžeme mít 2 závodní lékaře, ráda bych i nadále spolupracovala s naším nynějším, ale naše firma má i sklad a tiskárnu a tyto zaměstnance bych ráda posílala k větším specialistům
    děkuji,

    Odpovědět
    • Vít Hofman

      Dobrý den, omlouvám se, že píši až nyní.
      Smluvních poskytovatelů pracovnělékařských služeb může mít zaměstnavatel více, tj. můžete si pro účely lékařských prohlídek zasmluvnit poskytovatele v místě výkonu práce zaměstnanců.

      Odpovědět
  • Tomáš

    Dobrý den, mám hudební bar s večerně-nočním provozem a 3 zaměstnance. Jak je to s nutností mít smluvního lékaře?

    Odpovědět
    • Vít Hofman

      Smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb musí mít dnes defakto každý zaměstnavatel. Zpravidla to nic nestojí a jen si díky smlouvě můžete ujednat výhodnější ceny za pracovnělékařské prohlídky, než byste měl “bez smlouvy.” Většina poskytovatelů disponuje připraveným vzorem smlouvy. Nezapomínejte, že součástí pracovnělékařských služeb nejsou jen lékařské prohlídky zaměstnanců, ale i další činnosti (dohled, poradenství, školení).
      Podrobnosti např. zde: https://www.sawuh.cz/lekarske-prohlidky-zamestnancu/

      Odpovědět
  • Lenka Slezáčková

    Hezký den naše malá firma se zabývá prodejem PHM / benzinka/má 3 zaměstnance .Musí mīt smluvního lékaře? Vždy je vyžadováno jen potvrzení od obvodního lékaře, že je práce schopen.Nedělåme noční směny. Snad nejsme rizikové pracoviště? Moc děkuji za odpověď

    Odpovědět
    • Vít Hofman

      Zákon je v tomto velmi “nepřesný” a nešťastně formulovaný. Zaměstnanci, pokud je jejich práce zařazena do kategorie 1, její součástí není riziko ohrožení zdraví a požadavky na zdravotní způsobilost k práci nejsou stanoveny ani jinými právními předpisy (což může práce obsluhy ČS být), mohou absolvovat pracovnělékařskou prohlídku u svého registrujícího lékaře.
      Smluvní poskytovatel pracovnělékařských služeb však není jen od toho, aby vykonával lékařské prohlídky zaměstnanců, ale má i jiné povinnosti (např. školení, dohled, poradenství).
      Zákon sice připouští možnost smluvního lékaře nemít, ale je velmi nešťastně formulovaný. Doslova uvádí: “ostatní součásti pracovnělékařských služeb zaměstnavatel zajišťuje, je-li to důvodné pro ochranu zdraví zaměstnanců”, aniž by blíže upřesnil, co to znamená “je-li to důvodné.”
      Dá se tedy předpokládat, že v případě vzniku pracovního úrazu, nemoci z povolání, ohrožení nemocí z povolání nebo jiného poškození zdraví vlivem práce, to důvodné bylo a vy se při absenci smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb můžete dostat do potíží.

      Osobně tedy doporučuji “firemního lékaře” mít a zajistit prostřednictvím něj plnění všech povinností a úkolů pracovnělékařských služeb.

      Byť dává určitou možnost, nemít smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb v případě prací kategorie 1, bez rizika ohrožení zdraví a bez dalších požadavků na zdravotní způsobilost plynoucí z jiných právních předpisů (což může práce obsluhy ČS být), tak bych toto nedoporučil.

      Odpovědět

Co si o tom myslíte?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *