Vzor směrnice o umístění bezpečnostních tabulek

121.00  s DPH / 100.00  bez DPH

Zaveďte systém pro vybavení pracovišť bezpečnostním značením. Využijte vzor směrnice o umístění bezpečnostních tabulek a mějte vaše tabulky pod kontrolou.

Katalogové číslo: saw_09a01 Kategorie: , Štítek:

Komu je vzor směrnice o umístění bezpečnostních tabulek určen?

Vzor směrnice o umístění bezpečnostních tabulek je určen všem zaměstnavatelům, kteří v tak důležité problematice, kterou bezpečnostní tabulky, značení a signály bezesporu jsou, mít pořádek a zavedený systém.

Vzor směrnice BOZP je určen všem zaměstnavatelům, kteří na svých pracovištích umisťují bezpečnostní tabulky, značení a signály a dávají jimi najevo pokyny, příkazy a upozornění ve vztahu k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.

 

Co vzor směrnice obsahuje?

Vzor směrnice obsahuje stanovení, na základě čeho se pracoviště tabulkami vybavují, jak mají bezpečnostní tabulky, značení a signály vypadat a zejména, jmenovitě uvádí, jaké značky kdy a kde je nutné umístit. Vzorové pokyny jsou uvedeny především ve vztahu ke značkám:

  • zákazovým;
  • výstražným;
  • příkazovým;
  • informačním;
  • únikovým;
  • požárním;
  • a dalšímu bezpečnostnímu značení.

Vzorová směrnice BOZP také uvádí pokyny pro zavedení zvukových signálů a světelných signálů.

V neposlední řadě směrnice obsahuje také ustanovení o tom, kdo značení pracovišť provádí a zajišťuje.

Směrnice také obsahuje přílohu, která slouží k evidenci použitého bezpečnostního značení pracovišť.

 

Kdy je nutno pracoviště označit bezpečnostními tabulkami?

Dle § 6, zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek BOZP, úz platí, že zaměstnavatel je povinen bezpečnostní značky umístit na těch pracovištích, na kterých jsou vykonávány práce, při nichž může dojít k poškození zdraví.

Kromě ustanovení tohoto zákona je tu ale ještě celá řada dalších předpisů, zejména nařízení vlády a vyhlášek, stejně jako technických předpisů (ČSN), které stanoví další podmínky na umístění bezpečnostního značení (např. ve vztahu ke kotelnám, tlakovým lahvím, požárním prostředkům apod.).

Náš vzor směrnice o umístění bezpečnostních tabulek vám pomůže udělat si představu o tom, co vše byste na pracovišti měli označit a jakou konkrétní tabulkou toto značení provést.

 

Jak mají bezpečnostní tabulky vypadat?

Bezpečnostní tabulky musejí mít určitou formu. Není možno používat vlastní tabulky. Toto plyne právě ze zákona č. 309/2006 Sb., úz. Podrobnosti potom upřesňuje nařízení vlády č. 375/2017 Sb., o vzhledu, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení a zavedení signálů v účinném znění.

Zajímavostí, uvedenou v tomto nařízení vády, v praxi často porušovanou, je ustanovení o fotoluminiscenčních únikových tabulkách. Nařízení vlády přímo říká následující:

Je-li značka pro označení únikové cesty a nouzového východu zhotovena z fotoluminiscenčního materiálu, musí být instalována na povrchu vnitřní komunikace nebo těsně nad její úrovní.

Bezpečností tabulky a značení se nesnažte tisknout na vlastní tiskárně, ale raději je nakupte v odborné prodejně.

 

Autor

Typ produktu

Formát

Náročnost

Podmínky

K předpisu

Určeno pro

, ,

Počet stran

Upravitelnost

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí “Vzor směrnice o umístění bezpečnostních tabulek”

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This
Scroll to Top