SAWAPP - moderní cloudová aplikace ke správě BOZP

 

 
(Hodnocení: 1)

Checklist BOZP: Kontrola stroje a zařízení

242  s DPH

Zkontrolujte si své stroje, technická zařízení, přístroje a nářadí svépomoci.

Využijte k tomu náš univerzální checklist BOZP: Kontrola stroje a zařízení.

Počet zakoupených produktů Sleva
1 - 2 0%
3 - 5 15%
6 - 8 20%
8 - 10 25%
11 - 15 30%
16 - 999 40%
  Otázky a odpovědi
Katalogové číslo: saw_13e01.1 Kategorie: , Štítek:
 

Popis

Komu je checklist BOZP: Kontrola stroje a zařízení určen?

Checklist BOZP: Kontrola stroje a zařízení je velmi univerzální formulář. S malou nadsázkou se dá říct, že je určen všem zaměstnavatelům. Protože představa, že dnes někdo podniká bez strojů, technických zařízení, přístrojů či nářadí, je velmi nereálná.

Stačí tedy provozovat např. jen rychlovarnou konvici a už na ni se vztahují požadavky právních předpisů ohledně kontrol.

Vše plyne z nařízení vlády č. 378/2001 Sb., v účinném znění. Toto nařízení vlády jasně stanoví, že veškerá zařízení, je nutno kontrolovat nejméně 1 x ročně nebo i častěji, pokud tak vyplývá z jiné dokumentace (např. návod k obsluze).

 

Proč využít náš vzorový formulář pro kontrolu stroje?

Hlavní výhodou našeho formuláře je, že je sestaven formou checklistu. Vy tedy jen odpovídáte na položené otázky ANO / NE, resp. splněno / nesplněno. Checklist Vás provede nejdůležitějšími body, které je nutno překontrolovat. Nic podstatného tak nezapomenete. Checklist je univerzální. Pokud se na kontrolované zařízení některá otázka očividně nevztahuje, zkrátka ji jen přeskočíte. Samozřejmostí je, že checklist obsahuje i prostor k vlastnímu vyjádření kontrolora a dokladovou část.

Checklist je vytvořen tak, aby byl skutečně univerzální a umožnil efektivní provedení kontroly i méně zkušenému kontrolorovi.

A pokud chcete podrobnější, více sofistikovaný formulář, můžete využít náš checklist pro kontrolu stroje dle požadavků NV. č. 378.

 

Kdo může kontrolu zařízení provádět?

Právní předpisy přímo nestanoví, kdo může kontrolu zařízení provádět. Nutno si uvědomit, že v tomto případě nejde o revizi, dle zvláštních právních předpisů. Podstatné je také pochopit, že revize nemusí nutně nahradit kontrolu.

Záleží tak na rozhodnutí a odpovědnosti zaměstnavatele, koho provedením kontroly strojů a zařízení pověří.

Často je ale zbytečné vyhazovat až desítky tisíc korun za externí firmy, když kontroly může provést např. váš vlastní údržbář nebo mistr.

 

Co vše je tedy nutno na pracovišti kontrolovat?

Nařízení vlády je v tomto směru nemilosrdné. Skutečně mluví o nejméně roční kontrole strojů (např. soustruh, vrtačka, čerpadlo), technických zařízení (kompresor), přístrojů (rychlovarná konvice) a nářadí (kladivo).

Já však doporučuji rozumnější postup a nejprve vytipovat a překontrolovat ta zařízení, u nichž lze při špatném technickém stavu předpokládat vznik úrazu nebo nehody.

Využijete-li náš checklist BOZP: Kontrola stroje a zařízení, pak určitě tyto kontroly zvládnete.

 

1 recenze Checklist BOZP: Kontrola stroje a zařízení

  1. Jakub (ověřený vlastník)

    Vše v pořádku a úhledně zpracováno.

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejsou žádné další nabídky pro tento produkt!

Obecné dotazy

Zatím nejsou žádné zodpovězené dotazy.