SAWAPP - moderní cloudová aplikace ke správě BOZP

 

 
(Hodnocení: 1)

Checklist pro kontrolu zařízení, dle NV. č. 378/2001 Sb.

242  s DPH

Provozujete li stroje, technická zařízení, přístroje nebo nářadí, musíte na nich provádět roční kontroly provozuschopnosti.

Využijte vzorový checklist pro kontrolu zařízení a usnadněte si práci.

Počet zakoupených produktů Sleva
1 - 2 0%
3 - 5 15%
6 - 8 20%
8 - 10 25%
11 - 15 30%
16 - 999 40%
  Otázky a odpovědi
Katalogové číslo: saw_13e01.1.2 Kategorie: , Štítky: , , ,
 

Popis

Komu je checklist pro kontrolu zařízení určen?

Checklist pro kontrolu zařízení využije bezpochyby každý zaměstnavatel. Lze si jen těžko představit, že by v dnešní době bylo možné provozovat podnikatelskou činnost bez zařízení.

Zařízeními ve smyslu nařízení vlády č. 378/2001 Sb., jsou:

 • stroje,
 • technická zařízení,
 • přístroje a
 • nářadí.

Tedy každý zaměstnavatel, který provozuje zařízení, na nich musí provádět kontrolu a tedy každý takový může využít vzorový checklist pro kontrolu zařízení od SAW.

 

Co checklist obsahuje?

Checklist pro kontrolu zařízení, dle NV. č. 378/2001 Sb., obsahuje kontrolní otázky, na které existuje jednoznačná odpověď a je možno každou otázku označit jako splněno, nesplněno, případně, že se na dané zařízení nevztahuje. Otázky jsou voleny tak, aby Vás provedly všemi požadavky nařízení vlády a vy jste tak byli schopni vaše zařízení posoudit, zda těmto požadavkům vyhovuje.

Kromě otázek týkajících se základních požadavků dle nařízení vlády, checklist obsahuje i další otázky, vztahující se k bezpečnosti. Kontrola zařízení pomocí tohoto chceklistu je tedy velmi důkladná a komplexní.

Díky checklistu se snadno zorientujete v problematice a nevynecháte nic podstatného.

 

Kdo může kontrolu zařízení provádět?

Nařízení vlády přímo nestanoví požadavky na osobu, která kontrolu zařízení provádí. Je tedy na rozhodnutí zaměstnavatele, koho takovou kontrolou pověří. Nemusí to být nutně externí pracovník. Efektivním řešením může být pověřit firemního údržbáře.

Nutno podotknout, že tato kontrola zařízení nenahrazuje povinné revize zařízení a naopak, že revize zařízení nenahrazují kontrolu zařízení. Někteří provozovatelé se dopouštějí chyby tím, že se mylně domnívají, že postačí na strojích provádět např. 1 x 2 roky elektro revize. Toto je však v přímém rozporu s požadavky nařízení vlády č. 378/2001 Sb.

 

Jak často je nutné kontroly zařízení provádět?

Dle nařízení vlády je nutno kontroly zařízení provádět nejméně 1 x ročně, pokud např. z návodu k obsluze zařízení nebo místního provozního bezpečnostního předpisu nevyplývají lhůty kratší.

Delší lhůty nejsou možné. Nutno však konstatovat, že s ohledem na náročnost a rizikovost provozu, může být vhodné, roční lhůty přiměřeně zkrátit.

1 recenze Checklist pro kontrolu zařízení, dle NV. č. 378/2001 Sb.

 1. Jakub (ověřený vlastník)

  Vše v pořádku a úhledně zpracováno.

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejsou žádné další nabídky pro tento produkt!

Obecné dotazy

1 Dotazy

 1. 20.1.2021

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi formulářem SAW_13E01.1 a SAW_13E01.1.2.
  Děkuji.
  Helena Vohníková

  Dobrý den,

  saw_13e01.1 je jednodušší a tím více universální formulář.

  Naproti tomu SAW_13E01.1.2. je mnohem podrobnější, náročnější na vyplnění a prověříte pomocí něj zejména požadavky nařízení vlády č. 378/2001 Sb.

  S pozdravem,

  Vít Hofman