Definice pracovního úrazu

Spadá kousnutí komárem do definice pracovního úrazu? To zjistíte po přečtení článku!

Jistě jste již slyšeli spoustu definic pracovního úrazu. Často se opírají více o lidovou tvořivost, než-li o právní předpisy. Pokud tedy přesně nevíte, co vše se za pracovní úraz považovat dá a co již nikoli, jste tu správně! Přinášíme definice pracovního úrazu, dle právních předpisů.

Definice pracovního úrazu je uvedena v zákoně č. 262/2006 Sb., Zákoníku práce, úz a to konkrétně v jeho § 271k následovně:

Pracovním úrazem pro účely tohoto zákona je poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim
 • nezávisle na vůli zaměstnance
 • působením zevních vlivů, které bylo
  • krátkodobé,
  • náhlé,
  • násilné,
 • při plnění pracovních úkolů nebo
 • v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů.
Výše uvedená definice vylučuje úrazy, které
 • si zaměstnanci zaviní záměrně;
 • vznikají dlouhodobě (např. onemocnění, poškození sluchu z hluku apod.).

 

Co to je plnění pracovních úkolů?

Plněním pracovních úkolů je výkon pracovních povinností vyplývajících z pracovního poměru a z právních vztahů založených dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr, jiná činnost vykonávaná na příkaz zaměstnavatele a činnost, která je předmětem pracovní cesty.
Plněním pracovních úkolů je též činnost konaná pro zaměstnavatele na podnět odborové organizace, rady zaměstnanců, popřípadě zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci či zástupce zaměstnanců v Evropské radě zaměstnanců nebo ostatních zaměstnanců, popřípadě činnost konaná pro zaměstnavatele z vlastní iniciativy, pokud k ní zaměstnanec nepotřebuje zvláštní oprávnění nebo ji nevykonává proti výslovnému zákazu zaměstnavatele, jakož i dobrovolná výpomoc organizovaná zaměstnavatelem.

 

Co to je přímá souvislost s plněním pracovních úkolů?

V přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů jsou úkony

 • potřebné k výkonu práce;
 • úkony během práce obvyklé;
 • úkony nutné před počátkem práce nebo po jejím skončení;
 • úkony obvyklé v době přestávky v práci na jídlo a oddech konané v objektu zaměstnavatele;
 • vyšetření u poskytovatele zdravotních služeb prováděné na příkaz zaměstnavatele nebo vyšetření v souvislosti s noční prací, ošetření při první pomoci a cesta k němu a zpět.
 • školení zaměstnanců organizovaném zaměstnavatelem nebo odborovou organizací, popřípadě orgánem nadřízeným zaměstnavateli, kterým se sleduje zvyšování jejich odborné připravenosti.

V souvislosti s plněním pracovních úkolů nejsou

 • cesta do zaměstnání a zpět;
 • stravování,
 • vyšetření nebo ošetření u poskytovatele zdravotních služeb ani cesta k němu a zpět, pokud není konána v objektu zaměstnavatele.

 

Další možnosti pracovního úrazu?

Jako pracovní úraz se posuzuje též úraz, který zaměstnanec utrpěl pro plnění pracovních úkolů.

Zaměstnanec nahlásí zaměstnavateli kolegu, který z pracoviště krade vrtačku. Zaměstnavatel jej předá polici a propustí. Bývalí kolegové se po týdnu potkají v hospodě, kde kolega, který kradl, napadne druhého a způsobí mu úraz. Pracovní úraz!

Pracovním úrazem není úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do zaměstnání a zpět.

 

Zdá se Vám definice pracovního úrazu komplikovaná?

Pokud řešíte úraz a stále nevíte, zda se jedná o úraz pracovní, či nikoliv, podělte se o své zkušenosti níže v komentářích. Dostanete odbornou odpověď a snad si v tom společně uděláme jasno! Rozhodně také nezapomeňte pracovní úraz evidovat do knihy úrazů!

 

A jak je to s tím komárem?

Bodnutí komárem splňuje všechny znaky pracovního úrazu. Dojde k němu nezávisle na vůli zaměstnance. Je krátkodobé, náhlé a násilné. A rozhodně k němu také může dojít při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

7
Komentujte

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Milan BrabenecHelenaVít HofmanMilan Burda Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Milan Burda
Host
Milan Burda

Rovněž narážím na různé výklady co to je a není PÚ. V mnoha firmách se zahraničním majitelem je trend nemít PÚ s prac. neschopností (a ani nemusí mít management nastavené prémie “na nula úrazů”. Je tu pro ně dost nepochopitelný systém pojištění zaměstnavatelů na PÚ a PNzP, Pro mě je ten systém rovněž “nepochopitelný” proto, že právo pojištění mají dvě KOMERČNÍ FIRMY (ČO a KOOP) a další již ne. Je vcelku pro normálně myslícího člověka pochopitelné, proč se dařilo 9,5 roku odkládat účinnost zák. č. 266/2006 Sb.! Nedávno (před 2 týdny) jsem řešil případ, kdy zaměstnanec nastupoval do práce na… Číst vice »

Helena
Host
Helena

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda se jedná o pracovní úraz v případě, že zaměstnanec přichází do zaměstnání, nachází se už v areálu zaměstnavatele a uklouzne na prvním schodu u vchodu do budovy. Zároveň přichází řádně před začátkem pracovní doby. Děkuji za odpověď. VH

Milan Brabenec
Host
Milan Brabenec

Jedná se o pracovní úraz, když zaměstnanec, který je na nemocenské, se dostaví o svých vycházkách do práce a tam upadne a zraní se?