SAWAPP - moderní cloudová aplikace ke správě BOZP

 

 

Vzor pověření odpovědné osoby za motorové nářadí

121  s DPH

Provozujete-li motorové nářadí (nářadí se spalovacím motorem), pak si určitě v rámci prevence rizik nenechte ujít náš vzor pověření odpovědné osoby za motorové nářadí.

Díky vzoru snadno pověřte odpovědnou osobu a delegujte na ni část svých povinností a odpovědnosti.

Počet zakoupených produktů Sleva
1 - 2 0%
3 - 5 15%
6 - 8 20%
8 - 10 25%
11 - 15 30%
16 - 999 40%
  Otázky a odpovědi
 

Popis

Komu je vzor pověření odpovědné osoby za motorové nářadí určen?

Vzor pověření odpovědné osoby za motorové nářadí je určen všem zaměstnavatelům, kteří na svých pracovištích provozují toto nářadí. Mezi hlavní zástupce motorového nářadí patří zejména motorové pily, křovinořezy, sekačky, stavební nářadí, jako jsou pily např. na asfalt, vibrační desky a pěchy nebo elektrocentrály či kompresory. Zkrátka takové nářadí, které ke své práci využívá spalovacího motoru.

Odpovědná osoba na základě písemného pověření může dále určit obsluhu konkrétních zařízení.  Písemné pověření je tedy významným krokem v prevenci rizik. Je kladen důraz na to, aby nebyl pověřen takový zaměstnanec, který nemá k činnosti požadovanou zdravotní a odbornou způsobilost.

Vzor pověření tedy použijí výše uvedení provozovatelé, kteří chtějí na konkrétní své vedoucí zaměstnance přenést odpovědnost za péči o motorové nářadí.

 

Proč je nutné písemně pověřit odpovědné osoby?

Podle nařízení vlády č. 101/2005 Sb., je podmínkou pro uvedení pracoviště, včetně výrobních a pracovních prostředků, do provozu, stanovení obsahu a způsobu vedení provozní dokumentace a záznamů o vybavení pracoviště a určení osoby odpovědné za jejich vedení.

Dále je také nutné

  • stanovení termínů, lhůt a rozsahu kontrol, zkoušek, revizí, termínů údržby, oprav a rekonstrukce technického vybavení pracoviště, včetně pracovních a výrobních prostředků a zařízení, s ohledem na jejich provedení, doporučení výrobce a způsob používání, požadavky na pracoviště, rizikové faktory způsobující zhoršení technického stavu pracovních a výrobních prostředků a zařízení a v souladu s výsledky předcházejících kontrol, zkoušek či revizí, po dobu provozu a používání pracoviště a
  • dodržování termínů a lhůt pro provádění výše uvedených činností a
  • určení osoby, jejíž povinností je zajistit provádění výše uvedených činností.

Písemné pověření odpovědné osoby za motorové nářadí je tedy povinné ze zákona a inspektoři je chtějí často při svých kontrolách předkládat. Využijte náš vzor pověření odpovědné osoby za motorové nářadí a ušetříte si čas i peníze.

 

Musí být pověření odpovědné osoby písemné?

V zásadě asi ani nemusí. Ale ústní forma pověření se vám bude velmi obtížně prokazovat. Proto je písemná podoba téměř nutností. Ano, bohužel je BOZP z velké části papírovou válkou. Díky našemu Vzor pověření odpovědné osoby za motorové nářadí tuto povinnost ale snadno splníte.

 

Jaké má odpovědná osoba povinnosti?

Odpovědná osoba zejména zajišťuje bezpečný provoz motorového nářadí v souladu s právními předpisy a provozní dokumentací. Její důležitou povinností je mít přehled o provozovaném nářadí a jeho aktuálním stavu. Ideální je, pokud odpovědná osoba vede evidenci nářadí a k nim rovněž průvodní a provozní dokumentaci.

Odpovědná osoba také zajišťuje provádění kontrol, zkoušek, prohlídek a revizí motorového nářadí. Komunikuje s revizními a servisními techniky. Samozřejmě zajišťuje dodržování harmonogramu provádění kontrol, údržby, revizí, oprav a čištění zařízení.

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Vzor pověření odpovědné osoby za motorové nářadí“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejsou žádné další nabídky pro tento produkt!

Obecné dotazy

Zatím nejsou žádné zodpovězené dotazy.