SAWAPP - moderní cloudová aplikace ke správě BOZP

 

 
(Hodnocení: 1)

Vzor pověření odpovědné osoby za firemní vozidla

121  s DPH

Provozujete firemní vozidla? Pak nezapomeňte, že k jejich bezpečnému provozu se váže mnoho povinností. Delegujte jejich plnění a odpovědnost za ně.

Využijte k tomu vzor pověření odpovědné osoby za firemní vozidla.

Počet zakoupených produktů Sleva
1 - 2 0%
3 - 5 15%
6 - 8 20%
8 - 10 25%
11 - 15 30%
16 - 999 40%
  Otázky a odpovědi
 

Popis

Komu je vzor pověření odpovědné osoby za firemní vozidla určen?

Vzor pověření odpovědné osoby za firemní vozidla je určen všem zaměstnavatelům, kteří provozují firemní vozidla. Je přitom jedno, zda jde o vozidlo osobní nebo nákladní.

Odpovědná osoba na základě písemného pověření může dále pověřit řidiče jednotlivých vozidel. Písemné pověření je tedy významným krokem v prevenci rizik. Je kladen důraz na to, aby nebyl pověřen takový zaměstnanec, který nemá k činnosti požadovanou zdravotní a odbornou způsobilost.

Vzor pověření tedy využijí všichni zaměstnavatelé provozující firemní motorová vozidla, kteří chtějí na konkrétní své vedoucí zaměstnance přenést odpovědnost za péči o ně.

 

Proč je nutné písemně pověřit odpovědné osoby?

Podle nařízení vlády č. 101/2005 Sb., je podmínkou pro uvedení pracoviště, včetně výrobních a pracovních prostředků, do provozu, stanovení obsahu a způsobu vedení provozní dokumentace a záznamů o vybavení pracoviště a určení osoby odpovědné za jejich vedení.

Dále je také nutné

  • stanovení termínů, lhůt a rozsahu kontrol, zkoušek, revizí, termínů údržby, oprav a rekonstrukce technického vybavení pracoviště, včetně pracovních a výrobních prostředků a zařízení, s ohledem na jejich provedení, doporučení výrobce a způsob používání, požadavky na pracoviště, rizikové faktory způsobující zhoršení technického stavu pracovních a výrobních prostředků a zařízení a v souladu s výsledky předcházejících kontrol, zkoušek či revizí, po dobu provozu a používání pracoviště a
  • dodržování termínů a lhůt pro provádění výše uvedených činností a
  • určení osoby, jejíž povinností je zajistit provádění výše uvedených činností.

Písemné pověření odpovědné osoby za firemní vozidla je tedy povinné ze zákona a inspektoři je chtějí často při svých kontrolách předkládat. Využijte náš vzor pověření odpovědné osoby za motorové nářadí a ušetříte si čas i peníze.

 

Musí být pověření odpovědné osoby písemné?

V zásadě asi ani nemusí. Ale ústní forma pověření se vám bude velmi obtížně prokazovat. Proto je písemná podoba téměř nutností. Ano, bohužel je BOZP z velké části papírovou válkou. Využijte náš vzor pověření odpovědné osoby za firemní vozidla a tuto povinnost snadno splníte.

 

Jaké má odpovědná osoba povinnosti?

Odpovědná osoba zejména zajišťuje bezpečný provoz firemních vozidel. Zajišťuje,a by vozidla řídili jen k tomu zdravotně a odborně způsobilí zaměstnanci. Na zdravotní i odbornou způsobilost jsou poslední dobou kladeny čím dál vyšší nároky. Ať už jde o lékařskou prohlídku řidiče, dopravně psychologické vyšetření nebo požadavky na získání řidičských průkazů pro konkrétní kategorie vozidel, včetně “profesních” průkazů.

Odpovědná osoba dále zajišťuje, aby vozidla měla platnou technickou prohlídku, pozitivní měření emisí ve stanovené lhůtě, aby byla pojištěna, vybavena povinnou výbavou a jejich řidiči, aby vedli denní evidenci o době řízení a době čerpání bezpečnostních přestávek. Odpovědná osoba rovněž řeší pravidelný servis vozidel (výměna provozních kapalin, přezouvání na letní a zimní pneumatiky), ale pomáhá řidičům i řešit mimořádné události, kterými jsou zejména poruchy nebo dopravní nehody.

 

1 recenze Vzor pověření odpovědné osoby za firemní vozidla

  1. Anonymní (ověřený vlastník)

    Spokojenost, není co dodat.

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejsou žádné další nabídky pro tento produkt!

Obecné dotazy

Zatím nejsou žádné zodpovězené dotazy.