SAWAPP - moderní cloudová aplikace ke správě BOZP

 

 

Vzor směrnice o poskytování OOPP zaměstnancům (Aktualizace 2022)

349  s DPH

Splňte vše, co po Vás zákon žádá. A to snadno a prokazatelně.

Využijte k tomu náš vzor směrnice o poskytování osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) zaměstnancům.

Počet zakoupených produktů Sleva
1 - 2 0%
3 - 5 15%
6 - 8 20%
8 - 10 25%
11 - 15 30%
16 - 999 40%
  Otázky a odpovědi
Katalogové číslo: saw_F01.01 Kategorie: , Štítky: , ,
 

Popis

Komu je vzor směrnice o poskytování OOPP zaměstnancům určen?

Vzor směrnice o poskytování OOPP zaměstnancům je určen všem zaměstnavatelům, jejichž zaměstnanci vykonávají takové práce, které vyžadují používání osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP).

Osobní ochranné pracovní prostředky jsou ochranné prostředky, které musí chránit zaměstnance před riziky, nesmí ohrožovat jejich zdraví, nesmí bránit při výkonu práce. Poskytují se zaměstnancům v případě, není-li možné rizika odstranit nebo dostatečně omezit prostředky kolektivní ochrany (např. zábradlí, odsávání, klimatizace apod.) nebo opatřeními v oblasti organizace práce.

 

Co vzor směrnice o poskytování OOPP zaměstnancům obsahuje?

Vzor směrnice samozřejmě obsahuje vše, co vyžadují právní předpisy. Poskytování osobních ochranných pracovních prostředků upravuje především § 104, Zákoníku práce a nařízení vlády č. 390/2021 Sb., úz. To znamená, že součástí směrnice je seznam poskytovaných osobních ochranných pracovních prostředků a to hned pro několik vzorových prací. Směrnice rovněž obsahuje tabulky vyhodnocení rizik pro výběr a použití ochranných prostředků, vypracovaných v souladu s požadavky přílohy 1, NV. č. 390/2021 Sb.

Kromě těchto povinných bodů, ale směrnice obsahuje i mnohá další ustanovení, která zaměstnavateli lépe pomohou při nastavení celého systému poskytování OOPP a rozdělení odpovědností mezi jednotlivé zaměstnance a vedoucí.

Směrnice obsahuje požadavky na celý proces poskytování OOPP a to od jejich výběru, přes nákup, skladování, poskytování, používání, údržbu a čištění až po vrácení a případnou likvidaci.

Kromě toho je součástí směrnice také ustanovení věnující se poskytování mycích, čistících a desinfekčních prostředků.

Vzor obsahuje také vyplněné karty OOPP pro dvě vzorové profese.

Zakoupením tohoto produktu získáte:

  1. Dokumentace o stanovení požadavků na OOPP u zaměstnavatele (základní směrnice)
  2. Příloha A: Tabulka pro výběr osobních ochranných pracovních prostředků na základě vyhodnocení rizik (dle NV. č. 390/2021 Sb.)
  3. Příloha B: Karta hodnocení rizik pro výběr a použití osobních ochranných pracovních prostředků (vzor 1)
  4. Příloha B: Karta hodnocení rizik pro výběr a použití osobních ochranných pracovních prostředků (vzor 2)
  5. Příloha C: Evidenční list pro výdej OOPP
  6. Příloha D: Doklad o kontrole používání OOPP
  7. Formulář pro prokazatelné seznámení zaměstnanců s návodem k obsluze OOPP.

Vzorové dokumenty obsahují také vložené komentáře, které vám usnadní práci s nimi a základní orientaci v nich.

 

Proč využít vzor směrnice pro poskytování ochranných prostředků?

Kromě toho, že vzor obsahuje zákonem stanovené povinnosti a k tomu ještě další důležitá ustanovení, obsahuje i tři významné formuláře BOZP.

 

Evidenční list pro výdej a poskytnutí OOPP

Prvním z nich je evidenční list pro výdej a poskytnutí osobních ochranných pracovních prostředků. Není totiž nic horšího než pracovní úraz, který se stane pro nepoužití OOPP a to přesto, že tento OOPP byl zaměstnanci řádně poskytnut. Zaměstnanec ale při šetření úrazu řekne, že žádný OOPP nedostal. A pokud nemá zaměstnavatel (vedoucí zaměstnanec) v ruce jasný doklad o tom, že zaměstnanci tento OOPP předal a poskytl, ocitá se na velmi tenkém ledě.

Díky našemu vzoru evidenčního listu tak můžete OOPP poskytovat snadno a prokazatelně. Navíc díky tomuto formuláři můžete snadno dokladovat i to, že jste zaměstnance seznámili při poskytnutí OOPP s tím, proč jej poskytujete, proti jakým rizikům chrání, jak, kdy a proč jej má zaměstnanec používat atd.

 

Formulář pro seznámení zaměstnanců s návodem k použití poskytovaného OOPP

U osobních ochranných pracovních prostředků, které přímo chrání život zaměstnance, tedy např. prostředky k ochraně proti pádu z výšky a do hloubky nebo prostředky k ochraně před nebezpečnými chemickými látkami, např. vysoce toxickými, je vhodné provést prokazatelné seznámení s návodem k používání takového OOPP. Právě k tomu slouží tento vzorový formulář. Pokud totiž zaměstnanec takový OOPP použije špatným způsobem, v rozporu s pokyny výrobce, vystavuje se často riziku smrtelného pracovního úrazu. A zde opravdu není prostor na chybu!

 

Formulář pro kontrolu používání OOPP zaměstnanci

Zaměstnavatel musí osobní ochranné pracovní prostředky nejen poskytovat, ale také kontrolovat jejich používání zaměstnanci. Aby pro vás provádění kontrol bylo snadné a do budoucna i snadno prokazatelné, připravili jsme pro vás unikátní formulář, který je rovněž součástí směrnice. Díky němu snadno zaznamenáte jak porušení, tak i dodržování opatření.

Další informace

Typ produktu

Formát

Náročnost

Podmínky

K předpisu

,

Určeno pro

, ,

Počet stran

Upravitelnost

Aktualizace

08. 03. 2022 – Aktualizace s ohledem na NV. č. 390/2021 Sb.

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Vzor směrnice o poskytování OOPP zaměstnancům (Aktualizace 2022)“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejsou žádné další nabídky pro tento produkt!

Obecné dotazy

Zatím nejsou žádné zodpovězené dotazy.