SAWAPP - moderní cloudová aplikace ke správě BOZP

 

 

Vzorový evidenční list pro výdej OOPP

149  s DPH

Poskytujte zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) prokazatelně.

Využijte k tomu náš vzorový evidenční list pro výdej OOPP, který toho umí ještě mnohem víc.

Počet zakoupených produktů Sleva
1 - 2 0%
3 - 5 15%
6 - 8 20%
8 - 10 25%
11 - 15 30%
16 - 999 40%
  Otázky a odpovědi
Katalogové číslo: saw_08_H Kategorie: , Štítky: ,
 

Popis

K čemu vzorový evidenční list pro výdej OOPP slouží?

Vzorový evidenční list pro výdej OOPP slouží k prokazatelnému poskytnutí osobních ochranných pracovních prostředků zaměstnancům od zaměstnavatele.

Osobní ochranné pracovní prostředky jsou ochranné prostředky, které musí chránit zaměstnance před riziky, nesmí ohrožovat jejich zdraví, nesmí bránit při výkonu práce. Poskytují se zaměstnancům v případě, není-li možné rizika odstranit nebo dostatečně omezit prostředky kolektivní ochrany (např. zábradlí, odsávání, klimatizace apod.) nebo opatřeními v oblasti organizace práce.

Přestože zákon přímo neukládá povinnost poskytování jednotlivých OOPP evidovat písemně, praxe ukazuje, že je to téměř jediný opravdu prokazatelný způsob.

 

Kde tedy hrozí riziko?

Uveďme si konkrétní příklad, pro lepší pochopení situace.

Zaměstnavatel zaměstnává skladníky, kteří při práci manipulují i s poměrně hmotnými břemeny – bedny o hmotnosti 15 kg. Při jejich manipulaci hrozí riziko jejich pádu na nohy skladníků a tím i vznik úrazu. Zaměstnavatel toto riziko správně vyhodnotí a skladníkům poskytne bezpečnostní obuv – tedy obuv s ochrannou špicí.

Pak dojde k úrazu. Skladníkovi se manipulovaná bedna vysmekne a spadne na nohu, čímž mu způsobí vážné poranění – zlomeniny. Skladník v době úrazu nepoužil bezpečnostní obuv, kterou mu zaměstnavatel poskytl. A jelikož zaměstnanec ví, že porušil bezpečnostní předpisy a může mu být kráceno odškodné, vyšetřujícímu inspektorovi proto raději sdělí, že od zaměstnavatele žádnou bezpečnostní obuv nedostal. To znamená, že nyní za kratší část lana tahá zaměstnavatel. Zaměstnavatel v takovém případě musí prokázat, že zaměstnanci obuv poskytl, jinak mu hrozí nejen sankce od inspektorátu práce, ale také regres ze strany zdravotní pojišťovny.

Pokud zaměstnavatel nemá v ruce prokazatelný záznam o poskytnutí OOPP zaměstnanci, nejlépe s podpisem zaměstnance, bude pro něho takové prokázání velmi komplikované a často prakticky nemožné.

V uvedeném příkladu, poměrně častém, šlo “jen” o zlomené kůstky na chodidle. V praxi ale může jít i o smrtelné pracovní úrazy.

Pro zaměstnavatele je tak mnohem snadnější, takových trápení se vyvarovat, a osobní ochranné pracovní prostředky poskytovat vždy prokazatelným způsobem, proti podpisu zaměstnance.

 

Co dalšího vzorový evidenční list pro výdej OOPP obsahuje?

Náš vzorový evidenční list pro výdej OOPP neslouží jen k prokazatelnému poskytnutí OOPP zaměstnanci, ale i k plnění dalších povinností. Díky našemu vzorovému formuláři totiž zaměstnanec může při předání rovnou dokladovat, že zaměstnance seznámil s důvodem poskytnutí OOPP, riziky, proti kterým OOPP chrání, způsobem zacházení s OOPP a způsobem jeho používání apod.

Vzorový evidenční list pro výdej OOPP totiž obsahuje i vhodně formulované prohlášení zaměstnance, které svým podpisem potvrdí.

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Vzorový evidenční list pro výdej OOPP“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejsou žádné další nabídky pro tento produkt!

Obecné dotazy

Zatím nejsou žádné zodpovězené dotazy.