Vzor formuláře pro informování o rizicích

149  s DPH

Mezi velmi významné povinnosti na úseku bezpečnosti práce patří vzájemné informování se o rizicích a o přijatých opatřeních, včetně určení koordinujícího zaměstnavatele.

Splňte tuto povinnost snadno a efektivně. Využijte náš vzor formuláře pro informování o rizicích s již předpřipravenými riziky.

Počet zakoupených produktů Sleva
1 - 2 0%
3 - 5 15%
6 - 8 20%
8 - 10 25%
11 - 15 30%
16 - 999 40%
  Otázky a odpovědi
Katalogové číslo: saw_03b01.1 Kategorie: , Štítky: , , , , ,
 

Popis

Komu je Vzor formuláře pro informování o rizicích určen?

Vzor formuláře pro informování o rizicích je určen všem zaměstnavatelům, kterým ze zákona vzniká povinnost písemně informovat o rizicích. Ptáte se, kteří že to jsou? Tak na to se musíme podívat do odst. (3), § 101, zákona č. 262/2006 Sb., Zákoníku práce v účinném znění.

 

Kdo musí poskytovat písemné informace o rizicích?

Písemné informace o rizicích a o přijatých opatřeních, si musejí povinně předat ti zaměstnavatelé, jejichž zaměstnanci společně působí na jednom pracovišti. Typicky může jít např. o stavbu. Pokud to ale vezmeme z opačného konce, stejný případ nastane i v případě pošťačky, která jde odevzdat poštovní zásilku na recepci. Pošťačka v prostoru recepce vykonává svou pracovní činnost a stejně tak i recepční. Ale to bychom povinnost hrotili až do ad absurdum.

Mezi další typické příklady pak patří dodavatelské práce. Ve výrobní hale, za stále probíhající výroby, dodavatelská firma např. provádí opravu stropního svítidla. I toto je příklad, kdy na jednom pracovišti společně působí zaměstnanci dvou zaměstnavatelů.

 

Jaký má vzájemné informování se o rizicích smysl?

Rozhodně na tuto povinnost nelze nahlížet jen jako na otravnou byrokracii. Naopak, je potřeba k ní přistupovat zcela realisticky, vážně a prakticky.

Je nutno totiž počítat s tím, že zaměstnanci se na jednom pracovišti, z důvodu nedostatečné koordinace, mohou vzájemně ohrozit. Navíc zpravidla jen jedna skupina zaměstnanců je na pracovišti “domácí” a další jsou “hosté”, kteří pracoviště a rizika na něm neznají.

 

Příklad z praxe

Revizní technik plynových zařízení – zaměstnanec větší servisní organizace, byl vyslán na pracoviště klienta, aby provedl revizi stropních plynových topidel.

Servisní organizace, tedy zaměstnavatel revizního technika, si objednal dalšího dodavatele prací, aby reviznímu technikovi v potřebných místech postavil mobilní haki lešení.

Vše probíhalo hladce. Lešení již bylo postaveno. Revizní technik po něm vylezl k plynovému zářiči. V tom se však ozvala rána! Do lešení narazil mostový jeřáb. Lešení se převrátilo a revizní technik z něj spadl a poranil se.

Snad je na tomto příkladu jasně patrné, že v případě, kdy by došlo ke vzájemné výměně informací o rizicích a o přijatých opatřeních, k pracovnímu úrazu by nemohlo dojít, protože:

  1. Montážní pracovník by věděl, že se v hale pohybuje mostový jeřáb a před stavbou lešení by žádal, aby byl uveden dočasně mimo provoz.
  2. Provozovatel mostového jeřábu by věděl, že se na pracovišti bude stavět vysoké mobilní haki lešení, které je v jeřábové dráze a tak jej má uvést mimo provoz.
  3. Revizní technik by věděl, že je v hale mostový jeřáb, který může narazit do lešení a že na něj nemá vystupovat, dokud nebude uveden mimo provoz.

 

Z výše uvedeného příkladu je také zřejmé, že pro zajištění bezpečnosti je, mimo informování se o rizicích, podstatná i koordinace zaměstnanců různých zaměstnavatelů na pracovišti.

I na toto Zákoník práce myslí a stanoví, že na základě písemné dohody zúčastněných zaměstnavatelů touto dohodou pověřený zaměstnavatel koordinuje provádění opatření k ochraně bezpečnosti a zdraví zaměstnanců a postupy k jejich zajištění.

 

Co obsahuje vzor formuláře pro informování o rizicích

Náš vzor formuláře pro informování o rizicích obsahuje všechny potřebné náležitosti, vyžadované Zákoníkem práce.

Zejména potom:

  1. identifikační údaje zúčastněných,
  2. identifikační údaje akce, pro kterou se rizika předávají,
  3. určení osoby, která bude koordinovat opatření BOZP,
  4. vhodně formulované, závazné prohlášení přebírajícího,
  5. ustanovení o osobních ochranných pracovních prostředcích;
  6. ustanovení o poskytování první pomoci;
  7. ustanovení o požární ochraně;
  8. rizika a přijatá opatření – vzorově předpřipravená.

 

Díky našemu vzoru si tak můžete ušetřit spoustu času a značně si usnadnit práci.

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Vzor formuláře pro informování o rizicích“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejsou žádné další nabídky pro tento produkt!

Obecné dotazy

Zatím nejsou žádné zodpovězené dotazy.