SAWAPP - moderní cloudová aplikace ke správě BOZP

 

 

Vzor pověření vedoucího zaměstnance pracoviště

121  s DPH

Poslední aktualizace dokumentu: 27. 07. 2022
(Pozn.: aktualizace ve vztahu k nové právní úpravě).

Chcete se vyhnout problémům a nehodláte nést odpovědnost za úkoly, které mají plnit vaši vedoucí zaměstnanci?

Pak využijte náš vzor pověření vedoucího zaměstnance pracoviště ke stažení.

Počet zakoupených produktů Sleva
1 - 2 0%
3 - 5 15%
6 - 8 20%
8 - 10 25%
11 - 15 30%
16 - 999 40%
  Otázky a odpovědi
Katalogové číslo: saw_02c01 Kategorie: , Štítky: , ,
 

Popis

Komu je vzor pověření vedoucího zaměstnance pracoviště určen?

Vzor pověření vedoucího zaměstnance pracoviště je určen všem odpovědným zaměstnavatelům, kteří chtějí mít ve věcech pořádek. A zvlášť v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, kde jeden přešlap může znamenat až milionové sankce či dokonce trestní odpovědnost konkrétní osoby.

Vzor pověření je určen zaměstnavatelům, kteří chtějí přesně rozdělit povinnosti a odpovědnosti svých vedoucích zaměstnanců. V praxi se velmi často stává, že toto není provedeno.

 

Příklad z praxe, proč se pověření vyplatí

Rozeberme si možné důsledky na modelové situaci:

Zaměstnanec vstupuje na schody v objektu skladu. O první schod však zakopne. Ze schodů spadne a tím si přivodí smrtelný pracovní úraz. Toto bohužel není nic zcela neobvyklého.

Při šetření úrazu se zjistí, že první (nástupní) a poslední (výstupní) stupeň schodiště nebyl rozeznatelný od okolní podlahy, tak, jak to požaduje bod 5.10, přílohy k NV. č. 101/2005 Sb., úz.

Při šetření se bude dále řešit, kdo byl odpovědným vedoucím zaměstnancem daného pracoviště. Jenže. Ve skladu, kde je třísměnný provoz, byli tři vedoucí zaměstnanci skladu. Schody navíc vedly do kanceláře vedení, kde kromě vedoucích skladu sedí vedoucí logistiky a vedoucí dopravy. Ani jeden z nich však není vedoucím skladu nadřízen ani podřízen.

Takže tu máme jedno pracoviště, které využívá celkem 5 vedoucích zaměstnanců, přičemž z žádného interního dokumentu a ani z pracovní smlouvy nevyplývá, kdo je za dané pracoviště odpovědný.

Ano. Toto je zcela běžný příklad z praxe. Teď přichází na řadu otázka, kterou zřejmě rozhodne až soud, zda se odpovědnost za neoznačené schody rozdělí na všech pět vedoucích, zda padne na hlavu jen jednomu z nich nebo zda bude odpovědnost na zaměstnavateli?

V případě, kdy bude existovat jasné písemné pověření odpovědného vedoucího zaměstnance pracoviště, k výše uvedené situaci nedojde a odpovědnost za neoznačený schod skutečně zůstane na té správné osobě.

 

Co vzor pověření vedoucího zaměstnance pracoviště obsahuje?

Kromě nutných formálních náležitostí a definování konkrétního pracoviště, ke kterému se pověření váže, náš vzor obsahuje v celkem třinácti bodech shrnuté, nejdůležitější povinnosti každého vedoucího zaměstnance. Pověřený vedoucí zaměstnanec si tak své povinnosti a svou odpovědnost za plnění úkolů BOZP lépe uvědomí.

 

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Vzor pověření vedoucího zaměstnance pracoviště“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejsou žádné další nabídky pro tento produkt!

Obecné dotazy

Zatím nejsou žádné zodpovězené dotazy.